Duyurular

SUTGEM Duyuruları

Online Export Akademi

Tunus Yatırım Fuarı

D-8 Yatırım Forumu

8. Afrika CEO Forumu

INOTEX 2022 Fuarı

NCTS Damga Vergisi

NAB Show 2022-ABD

Sial Paris 2022 Hk

Fas İhale Duyurusu

ICDT/Fuar daveti Hk.

BAUMA CTT RUSSIA FUARI

WE-CYCLE Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı Hk.

WE-CYCLE Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı Hk.

ABD Vizesi H.

SIAL Canada 2022 Hk.

15. SIAMAP 2021

Arjantin Hakkında

PSI 2021 Fuarı hakkında

Tır İşleri (Genel)

Dolandırıcılık Hk.

Kuşak ve Yol Zirvesi Hk.

Pan Avrupa Akdeniz Tercihli Menşe Kurallarına Dair Bölgesel Konvansiyon Kapsamı Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Pan Avrupa Akdeniz Tercihli Menşe Kurallarına Dair Bölgesel Konvansiyon Kapsamı Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Batı Balkan Menşe Kümülasyon Sistemi Kapsamı Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Batı Balkan Menşe Kümülasyon Sistemi Kapsamı Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Co-Matching İkili İş Görüşmeleri etkinliği Hk.

Kocaeli Ticaret Odası'nın 27.07.2021 tarihli ve 31674531-100-15581 sayılı yazısı.

IKBY Vergi İndirimi

Erbil Gümrük Ataşeliği'nden alınan bir yazıya atfen inşaat demiri (10-16 mm) ve kuluçkalık yumurta (12 viyol/360 adet) ürünlerinin ithalat vergilerinde indirime gidildiği belirtilmiştir.

Fransa'ya İhracat Yapacak Firmalarımıza Yönelik Uyarı

Fransa'da tanınmış firmalar adına ürün alacaklarına dair bazı art niyetli kişilerin işletmelerimiz ile iletişime geçtiği açıklanarak, bu şekilde irtibat kuranların kimlik teyidinin ilgili firmalardan yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Rusya Federasyonu Pskov Bölgesi Yatırım Fırsatları Sunum

Rusya Federasyonu Pskov Bölgesi'ndeki Yatırım Fırsatları'na ilişkin bir toplantının, 4 Ağustos 2021 tarihinde saat 11.00-12.30 arasında, online olarak gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Bangladeş'ten İhale Teklifleri

Bangladeş Ticaret Kurumu (Trading Corporation of Bangladesh) tarafından standart sentetik naylon file veya jüt file torbada, her biri 25/30/40 kg veya herhangi bir standart ağırlıkta paketlenecek şekilde 3.000 metrik ton (± %10) soğan ile 25/50 kg polipropilen torbalarda 3.000 metrik ton (±%5) kırmızı mercimek ithal edileceği belirtilmektedir.

EgyMedica Fuarı

Mısır'da 19 -21 Mayıs 2022 tarihlerinde EgyMedica medikal fuarının düzenleneceği bildirilmektedir.

Fuar Başvuruları

Yurt İçinde Fuarların Düzenlenmesine Dair Usul ve Esasların 14 üncü maddesinin birinci fıkrasına göre Ana fuar takviminde yer almak üzere yapılacak fuar düzenleme başvuruları, fuarın düzenleneceği yıldan bir önceki yılın Ağustos ayının 1 inci günü sonuna kadar yapılabilmektedir.

Türkiye-Nijerya Karma Ekonomik Komisyonu 5. Dönem Toplantısı

Türkiye-Nijerya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 5. Dönem Toplantısı'nın 7-8 Eylül 2021 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Türk-Rus 17. Dönem KEK Toplantısı

Türk-Rus 17. dönem KEK Toplantısı'nın 28-30 Temmuz 2021 tarihlerinde Rusya'da gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Meksika 2021-2024 Dönemi İlaç ve İyileştirici Malzeme Alımı

Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS)'nin 2021-2024 döneminde ilaç ve tıbbi yardım malzemesi alımı için Refah İçin Sağlık Enstitüsü (INSABI) ile bir anlaşma imzaladığı bildirilmektedir

LEADS 2021 Etkinliği

MEDOS'ta Belge Satın Alma Modülü ve Mesai Talep Bildirim Sistemi

Gerek dolaşım/menşe ispat belgelerinin ihracatçı şirket/işletmelerce satın alma taleplerinin MEDOS üzerinden yapılabilmesi gerekse mesai sonrası belge onayı başvurularının MEDOS'da kayıt altına alınabilmesi amacıyla, iki yeni uygulama Birliğimizce MEDOS'a eklenmiştir.

Ürdün Sanal Yatırım Konferansı

Ürdün Yatırım Komisyonu'nun, Ürdün Başbakanı Dr. Bisher Al Khasawneh'in himayesinde, 12-13 Temmuz 2021 tarihlerinde Ürdün Sanal Yatırım Konferansı'nı gerçekleştireceği bildirilmektedir.

37. Dönem GBOK Toplantısı

Türkiye-AB Gümrük Birliği Ortak Komitesi 37. Dönem Toplantısı'nın 8 - 9 Temmuz 2021 tarihlerinde video konferans yoluyla yapılmasının öngörüldüğü belirtilmiş olup, hazırlık çalışmalarının sürdürüldüğü açıklanmıştır.

Almanya'nın Yeni Tedarik Zinciri Yasasının Tanıtımı

Alman Federal Meclisi tarafından yeni bir tedarik zinciri yasası ("Lieferkettensorgfaltsgesetz") kabul edildiği ve gelecek yılın başında yürürlüğe gireceğini belirtilerek, yeni yasanın yurtdışındaki Alman şirketleri ve dünyanın farklı bölgelerindeki iş ortakları için neler içerdiğinin detaylı inceleneceği bir bilgilendirme toplantısı düzenleneceği bildirilmektedir.

Kaliforniya Sanal Ticaret Heyeti - İptal Duyurusu

7 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Kaliforniya Sanal Ticaret Heyeti etkinliği iptal edilmiştir.

AB'nin Yeni KDV Sistemi

Avrupa Birliği'nin (AB) sınır ötesi e-ticaret işlemlerinde uyguladığı yeni Katma Değer Vergisi (KDV) kurallarının 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe konacağı belirtilerek, AB'ye yönelik gerçek değeri 150 Avro'yu aşmayan sevkiyatlarda da geçerli olacak yeni sistem kapsamında, 22 Avro'nun altındaki değerler için uygulanan KDV muafiyetinin tamamen kaldırılacağı açıklanmıştır.

ICDT - TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ KONULU ARAPAFRIKA İŞ FORUMU

6-8 Temmuz 2021 tarihlerinde ICDT ve Afrika'da Ekonomik Kalkınma için Arap Bankası (BADEA) iş birliğinde tarım ve gıda ürünleri konulu çevrimiçi Arap-Afrika İş Forumu düzenleneceği bildirilmektedir.

AUTOMECHANIKA DUBAI 2021 FUARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai Emirliği'nde her yıl düzenlenen Automechanika Dubai Fuarı Türkiye milli iştirak organizasyonunun 14-16 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Ticaret Odasınca gerçekleştirileceği bildirilmektedir

ENDONEZYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA DÜZENLENECEK İŞ FORUMU

Endonezya Dışişleri Bakanlığı tarafından 14 Temmuz 2021 tarihinde 10.00-15.00 saatleri arasında (Türkiye saati) hibrit formatta "Endonezya-Merkezi ve Doğu Avrupa İş Forumu"nun (Indonesia-Central and Eastern Europe Business Forum, INA-CEE) düzenleneceği belirtilmektedir.

ALMANYA VE ROMANYA SOHBET TOPLANTISI

2 Temmuz 2021 Cuma günü 14:00-15:30 saatleri arasında Romanya'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ve Ataşemiz ile Romanya'daki en büyük online pazar yeri olan eMAG Romanya temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı İngilizce dilinde "eMAG Romanya ile Romanya Pazarında E-Ticaret Fırsatları" e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

UKRAYNA'DA YERLEŞİMİ OLMAYANLARIN ZORUNLU KAYITLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU)'nden alınan 25.06.2021 tarihli yazıda, Ukrayna'da yerleşik olmayan kişilerin eşyalarının Ukrayna topraklarında taşımasının zorunlu kaydına ilişkin Ukrayna Gümrük Kanunu'nun yeni hükümlerinin 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği bildirilmiştir.

IKBY İthalat İzinleri

İbrahim Halil Hudut Kapısı'ndaki gümrük işlemlerinde maliyet artışına sebep olan uygulamaların artmasından kaynaklı, ülkemizden Irak'a yapılan yapılan sevkiyatlarda İran-Irak sınırındaki noktalardan giriş yapıldığı bilgisi verilmiştir.

Tır İşleri

; Dışişleri Bakanlığının, 6-8 Ekim 2021 tarihlerinde Slovakya'nın başkenti Bratislava'da "WOF Group" adlı organizasyon şirketi tarafından World of Freight (WOF) EXPO 2021 isimli fuarın düzenlenmesinin öngörüldüğünü bildirilmektedir.

Türkiye-Afganistan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi III. Dönem Toplantısı

Türkiye-Afganistan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi III. Dönem Toplantısı'nın 10-11 Temmuz 2021 tarihlerinde Kabil'de gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Fas'ta Boya ile ilgili Bazı Standartların Zorunlu Hale Gelmesi

, Rabat Ticaret Müşavirliği'nden alınan bir yazıya atfen Fas Standartlar Enstitüsü (İMANOR) tarafından boya eşyasının kurşun içeriği ve bütün ağır metallerin varlığı veya yokluğu ile mevcut metallerin miktarlarının belirtilmesine dair uygulamaların yürürlüğe konduğu belirtilmiştir

Online Export Akademi Webinarı

Export Akademi, ihracat yapmayı hedefleyen girişimcilere ve ihracat yapmış ancak yeni pazarlara açılmak isteyen işletmecilere, uluslararası sanal pazarlarda satış yöntemleri, online ödeme yöntemleri, lojistik çözümler, dijital pazarlama ve gümrük mevzuatı dahil birçok alanda eğitim vererek, onları ihracata yönlendirmeyi ve yeni pazarlara ulaşabilmelerine destek olmayı hedeflemektedir.

BARSELONA YENİ EKONOMİ HAFTASI ETKİNLİĞİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; 5-8 Ekim 2021 tarihlerinde Barselona Yeni Ekonomi Haftası BNEW New Economy Week etkinliğinin gerçekleştirileceği ve etkinlik kapsamında lojistik, emlak, dijital sanayi ve e-ticaret gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalar arasında ikili iş görüşmeleri ile uluslararası işbirliğinin artırılmasının amaçlandığı bildirilmektedir.

Kolay İhracat Platformu Bilgilendirme Semineri

OBİ'leri ilgilendiren yeni uygulamalar ve gelişmeler hakkında farkındalık oluşturmak ve ihtiyaç duyulan alanlarda bilgilendirmek amacıyla TOBB tarafından ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde internet üzerinden zaman zaman bilgilendirme seminerleri gerçekleştirilmektedir.

TİCARET MÜŞAVİRLERİ İLE ELEKTRONİK SOHBETLER - FİLİPİNLER VE VİETNAM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; 23 Mart 2021 Salı günü 10.30 – 12.00 saatleri arasında Filipinlerde görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz, 25 Mart 2021 Perşembe günü 10.30 – 12.00 saatlerinde ise Vietnamda görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ve bu ülkelerde iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılarak tecrübelerinin paylaşılacağı e-sohbet toplantılarının gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

TÜRK – RUS ORTAK SANAYİ ÇALIŞMA GRUBU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; ilgili toplantının 7-8 Nisan 2021 tarihlerinde Moskova’nın Tula Bölgesi’nde gerçekleştirileceği bildirilmekte olup, iş insanlarımızın Rusya Federasyonu’nda karşılaştığı sorunlara ilişkin bilgi talep edilmektedir.

TÜRKİYE – İSVEÇ I. DÖNEM JETCO TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; ilgili toplantının 5 Mayıs 2021 tarihinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

TÜRKİYE – ALMANYA II. DÖNEM ORTAK EKONOMİ VE TİCARET KOMİTESİ (JETCO) TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; bahse konu toplantının 21 Nisan 2021 tarihinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirileceği bildirilmekte ve söz konusu toplantıya yönelik hazırlık çalışmalarında yararlanılmak ve Mutabakat Zaptında yer almak üzere Türkiye – Almanya ticari ve ekonomik ilişkileri hakkında ele alınmasında fayda görülen konulara ilişkin bilgi notu talep edilmektedir.

BANGLADEŞ’E İHRACAT YAPAN FİRMALARIMIZA YÖNELİK UYARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; Bangladeş’te faaliyet gösteren ve ekte bilgileri verilen kişilerin daha önce bazı Türk firmalarla yaptıkları ticari işlerde ticari ihtilaflardan ziyade kötü niyetli ve şüphe uyandıran davranış ve eylemler sergilediklerinin Müşavirliğimiz tarafından değerlendirildiği; zarar görmemeleri için ihracatçılarımızın bu kişilere karşı uyarılmalarının faydalı olacağı belirtilmektedir.

TEKSAS SANAL TİCARET HEYETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; Teksas Eyaleti Ekonomik Kalkınma ve Turizm Ofisi’nin destekleriyle düzenlenen bahse konu etkinlik 24 Mart 2021 Çarşamba günü 17.00 – 18.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık Arasında Serbest Ticaret Anlaşması

Birleşik Krallık, Brexit sonrası Avrupa Birliği (AB) ile vardığı anlaşmanın ardından ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile yaptı.

E-Ticaret E- İhracat Sitesi Kurulumu Eğitimi 22-23 Temmuz 2020

Online ticarete adım atmak istiyorsanız telefon ve bilgisayar üzerinden ulaşabileceğiniz E-Ticaret Seferberliği Eğitim Programı'na bekliyoruz

İhracat Destek Ofisi Duyuruları

Copyright © 2022 SUTGEM | Tüm Hakları Saklıdır.